SIERPIEŃ 2016

INTRYGUJĄCE PIRAMIDY

Korzystając tylko z sił mięśni, starożytni w miejscach tak różnych, jak Afryka i Meksyk, wznosili zdumiewające, podobne do gór świątynie i grobowce. Zachowało się wiele takich budowli. W Ameryce Środkowej oraz Iranie i Iraku na szczytach zikkuratów, jak nazywano tam piramidy, stawiano świątynie. Najsłynniejsze jednak są piramidy egipskie, które były grobowcami. Od ponad czterech tysięcy lat ludzie podziwiają wielkość i konstrukcję tych kolosalnych pomników i zastanawiają się jak i dlaczego je wznoszono.

Sfinks, gigantyczna kamienna rzeźba o długości 73 metrów i wysokości 20 metrów, leży w pobliżu największej w Gizie (Egipt) piramidy Cheopsa. Niektórzy historycy sądzą, że jego podstawa w kształcie ciała lwa jest znacznie starsza od głowy. Twarz sfinksa ma podobno rysy Chefrena, syna Cheopsa władającego Egiptem w latach 2520- 2494 przed naszą erą.

Trzy olbrzymie piramidy wzniesiono w Gizie jako grobowce dla władców Egiptu panujących około 4,5 tysiąca lat temu. Zaliczane są do siedmiu cudów świata starożytnego. Jako jedyne z nich przetrwały w całości.

Oprócz Egipcan sztuczne góry wznosili w starożytności Sumerowie i Babilończycy. Schodkowe kopce ze świątyniami na szczycie zwano zikkurami. Na szczycie starej świątyni stawiano kolejną, dzięki czemu budowla była coraz większa.

Nie znając ani metalowych narzędzi, ani koła, Majowie z Ameryki Środkowej budowali w głębi dżungli wielkie piramidy, na przykład widoczną tu, wzniesioną w Chichen Itza w Meksyku. Urządzali przy nich ceremonie religijne w czasie których składali ofiary.

Tysiące budowniczych wznosiło piramidę korzystając tylko z siły mięśni. Przesuwali głazy po okrągłych belkach lub ciągnęli na płozach, a górę po rampach. W największej piramidzie jest ponad dwa miliony głazów. W piramidzie Cheopsa do komnat pełnych bogactw prowadziły długie tunele. Zamknięto je po pogrzebie władcy, aby uniemożliwić kradzież drogocenności.

CZY WIESZ ŻE…

Największa meksykańska piramida ma większą objętość niż piramida Cheopsa.

Amerykańskie piramidy to wielkie kopce obłożone kamieniami- na ich szczytach wznoszono świątynie.

Piramidy egipskie są w całości z kamienia. Do komnat grobowych królów i królowych prowadziły tunele.