STYCZEŃ 2009

bo na styku starego i nowego roku

Kiedy styczeń najostrzejszy,

wtedy roczek najpłodniejszy.

Nowy Rok zapowiada,

jaka pogoda  w sierpniu

przypada.

W styczniu mroźna pogoda,

będzie w polu uroda.

Kiedy w styczniu lato,

w lecie zima za to.

31 stycznia

Jan,Ludwika, Euzebiusz.

Urodzeni tego dnia są energiczni, o znacznych uzdolnieniach artystycznych. W stosunku  do  otoczenia  są  życzliwi

i taktowni. Cechuje ich jednak brak wytrwałości.

ILE  JEST  GWIAZD  NA  NIEBIE ?

Na bezchmurnym nocnym niebie gołym okiem można dostrzec maksymalnie do sześciu tysięcy gwiazd. Są to obiekty znajdujące się najbliżej Ziemi. Wszystkie należą do naszej Galaktyki ). Galaktyka to ogromnej wielkości zbiorowisko gwiazd), którą  jest Droga Mleczna. To, co możemy dostrzec, to zaledwie mały fragment Galaktyki. Pozostałe gwiazdy świecą zbyt słabo albo są bardzo oddalone. Te dalekie obszary wszechświata obserwuje teleskop Hubble’a. Wszechświat obejmuje wszystko co istnieje. Począwszy od Ziemi pod naszymi stopami aż do najodleglejszych gwiazd. Jest on tak rozległy, że obejmuje niezliczone miliardy gwiazd. Jednak przeważająca część Wszechświata jest niczym innym, jak tylko pustą przestrzenią. Astronomowie szacują, że w Drodze Mlecznej znajduje się ponad 100 miliardów gwiazd. Natomiast takich galaktyk jak Droga Mleczna teleskop Hubble’a dostrzegł również ponad 100 miliardów.

HUMOR

Dzwonek do drzwi .

- Pan do kogo? Pyta pani domu.

- Ja do męża, w sprawie pożyczki...

- Męża nie ma, wczoraj wyjechał służbowo –

odpowiada niesympatycznie.

- Szkoda, bo chciałem mu oddać pieniądze.

- Niech pan wejdzie! Na szczęście mąż

już dzisiaj wrócił.

Jaś do kolegi z innej klasy:

- Nasza nauczycielka mówi sama do siebie,

Czy wasza też?

- Nie, nasza myśli, że jej słuchamy!

Z UCZNIOWSKICH ZESZYTOW

- Kolumb myślał, że odkrył Indie, a to były Stany Zjednoczone.

- Kopernik ruszył Ziemię i dlatego zobaczył, że jest okrągła.

- Różnica między królem, a prezydentem jest taka, że król jest synem

swego ojca, a prezydent nie.

- Jagienka, ratując Zbyszka przed napaścią dzikiego zwierza,  zabiła go.

- Czytałam sztuki Szekspira .

Dwie z nich zapamiętałam, są to ,,Romeo’’ i ,,Julia’’.

ZŁOTE  USTA  NAUCZYCIELA

- Do ucznia, który w trakcie lekcji odwrócił się do kolegi

siedzącego za nim: FRONTEM DO WROGA!

24 stycznia

Joanna, Bartłomiej,

Bartosz.

Urodzeni 24 stycznia są pracowici, systematyczni i dokładni

w wywiązywaniu się ze swoich obowiązków .

Jak większość osób o dużym intelekcie są mało praktyczni.

SIEDEM  CUDÓW  ŚWIATA

Mauzoleum  w  Halikarnasie

Halikarnas było miastem leżącym na wybrzeżu Morza Egejskiego w Karii  (obecnie należącej do Turcji). W starożytności zasłynęło z monumentalnego grobowca, powstałego w drugiej połowie IV w. p.n.e. Władca Karii, Mauzolos, chcąc uwieńczyć swą potęgę, postanowił wybudować grobowiec dla siebie i swojej żony, który miał się stać kolejnym cudem świata.

Za rządów tego ambitnego władcy Karia już prawie całkowicie uległa wpływom cywilizacji greckiej. Mauzolos całkowicie przebudował miasto Halikarnas i do niego przeniósł stolicę swojego królestwa. Zgodnie z założeniami projektodawców nowej stolicy, gigantyczny grobowiec wzniesiony miał być w samym centrum miasta.  Miał on około

50 m. wysokości. Część dolną stanowił masywny czworokąt o obwodzie około 125 m.

Jego trzon stanowiła masywna bryła z suszonych cegieł, a z zewnątrz obłożony był marmurem. Część środkowa przypominała ówczesną świątynię grecką, otoczoną ze wszystkich stron kolumnadą. Całość wieńczyła piramida o 24 stopniach, na szczycie której ustawiona była kwadryga (czwórka koni w jednym szeregu ciągnąca rydwan). Ściany grobowca zdobiły reliefy ze scenami mitologicznymi.

Mauzolos był projektodawcą tego osobliwego grobowca, ale nie zdążył go wybudować. Dzieło męża zrealizowała jego wierna żona, Artemizja.  W budowie uczestniczyli najwybitniejsi artyści i budowniczowie greccy owych czasów.

Mauzoleum przetrwało kilkanaście wieków. Koniec istnienia tego wspaniałego pomnika nastąpił dopiero w XV wieku, kiedy to władający Halikarnasem joannici z wyspy Rodos, późniejsi rycerze maltańscy, rozbili grobowiec, aby uzyskany z niego materiał budowlany zużyć na postawienie fortyfikacji.

HUMOR

Kasjerka w kinie;

- Chłopcze, dlaczego po raz trzeci kupujesz

bilet na ten sam seans ?

- Bo tamte dwa podarła mi pani przy

wejściu na salę.

Na stację wpada spóźniony pasażer

i z daleka już woła do innego podróżnego;

- Panie! Jaki to pociąg?

- No… żółty

- Ale dokąd?!

- Do połowy.

Z UCZNIOWSKICH ZESZYTÓW

* Patrzymy na obraz:

Rejtan leży w białej koszuli rozpiętej pod drzwiami.

* Zwierzęta zapadają w zimie na rożne sny.

* Na pustyni woda jest bardzo rzadka.

* Nasz pies ma trzy lata, długi ogon i niebieskie oczy, zupełnie jak nasz tata.

ZŁOTA  MYŚL

Tam, gdzie wystepuje dobro,

natychmiast pojawia się zło,

by popsuć co się da.