Luty 2016

ZNISZCZONE CUDA ANTYKU

W I wieku p.n.e. grecki pisarz Antypater z Sydonu wymienił siedem miejsc, które powinien zwiedzić każdy turysta. Te największe i najbardziej zdumiewające budowle nazwano cudami świata. Przetrwało z nich bardzo niewiele- w całości zachowały się jedynie piramidy egipskie. Najszybciej zniszczeniu uległ Kolos Rodyjski- gigantyczny posąg wielkością przypominający nowojorską Statuę Wolności. Niespełna dwadzieścia lat po ukończeniu budowy zniszczyło go trzęsienie ziemi.

Sześciokrotnie wyższy od człowieka (dwunastometrowy) posąg Zeusa stojący w świątyni boga w Olimpii wykonano ze złota i kości słoniowej. Podziwiali go Grecy przybywający na igrzyska.

Wzniesione z marmuru Mauzoleum, grobowiec króla Mauzolosa, zbudowane około 353 roku p.n.e., było tak imponujące,

że nazywamy tak wszystkie duże grobowce.

Nie znaleziono pozostałości po wiszących ogrodach Babilonu,

ale historycy sądzą, że stworzono je na polecenie króla Nabuchodonozora w okolicach obecnego Bagdadu. Król wybudował je dla swojej chorej żony, która tęskniła za otoczonym zielenią domem w górach. Jedyny zachowany opis ogrodów pochodzi z traktatu napisanego przez kapłana około 400 lat po ich założeniu. Przypominały one zapewne zikkurat (piramidę z cegieł) z tarasami porośniętymi roślinnością.

Przedstawiający boga Słońca Kolos Rodyjski, pusty w środku posąg z brązu o wysokości 37 metrów, miał upamiętniać zwycięstwo w wojnie. Konstrukcję usztywniono belkami z żelaza i kamiennymi blokami. 800 lat po tym, jak posąg runął podczas trzęsienia ziemi, belki sprzedano jako złom.

Świątynia Artemidy w Efezie (Turcja) ukończona około 550 roku p.n.e., w 356 p.n.e. odbudowana po pożarze, słynęła ze 106 marmurowych kolumn. Rzymskim odpowiednikiem greckiej Artemidy jest Diana.

Zbudowana w Aleksandrii na północnym wybrzeżu Egiptu latarnia morska miała 122 metry wysokości. Płonący na szczycie ogień wskazywał żeglarzom drogę do portu. Wzniesiona w latach 283- 246 p.n.e. latarnia przetrwała około 1500 lat.

Pierwszą piramidę Egipcjanie wznieśli około 2650 roku p.n.e. Nad Nilem nadal można zobaczyć ruiny 35 wielkich piramid. Najstarsze były schodkowe, późniejsze miały płaskie ściany