LIPIEC 2016

MAJESTAT NATURY

Naturalne cuda są dziełem klimatu, wiatrów i wody. Wiele z nich powstało przed milionami lat, czyli są o wiele starsze od człowieka i zapewne przetrwają kolejne miliony lat. Na przykład Wielkie Rowy Afrykańskie, znajdujące się we wschodniej Afryce, są gigantyczną rozpadliną

o długości trzech tysięcy kilometrów, z licznymi jeziorami i wielkimi kraterami. Niezapomniane wrażenie wywiera również Wielki Kanion w USA, największy wąwóz świata żłobiony przez rzekę Kolorado. Takie majestatyczne miejsca budzą ogromny zachwyt.

Pustynia Namib w południowo- zachodniej Afryce, której powierzchnia przekracza 270 tysięcy kilometrów kwadratowych, jest najstarszą pustynią świata. Na niektórych jej obszarach nie spada nawet dwa centymetry deszczu w roku, a wydmy osiągają wysokość 244 metrów.

Monument Valley w USA zadziwia pięknym, surowym krajobrazem, uwielbianym przez twórców westernów. Z dna doliny wyrastają rzeźbione przez wodę i wiatry wieże z czerwonego piaskowca.

Górę Ayers Rock, leżącą w środkowej Australii, Aborygeni zwą Uluru, co oznacza “ wielki kamyk”. Ten największy kamyk świata jest bryłą piaskową o wysokości 348 metrów, długości ponad 2, 4 kilometra i szerokości 1, 6 kilometra. Ayers Rock powstała ponad 480 milionów lat temu.

W górach Karakorum na granicy Pakistanu i Chin leży kilka najwyższych szczytów świata, między innymi liczący 8611 metrów K2, wysokością ustępującą tylko Mount Everestowi. Na szczytach

tak wysokich gór śnieg nigdy nie topnieje.

W Parku Narodowym Skamieniałego Lasu w Arizonie turyści siadają na kamiennych pniach powstałych 225 milionów lat temu. Błoto

i popioły pokryły drzewa, a z czasem ze związków minaralnych zawartch w tkance roślinnej powstały skały. Tak oto las skamieniał.

Grobla Olbrzymia to cud natury w północnej Irlandii. Nad morzem leży około 40 tysięcy sześciokątnych głazów z bazaltu, pochodzenia wulkanicznego. Według legendy, ułożył je olbrzym Finn MacCool, pragnąc zbudować most łączący Irlandię ze Szkocją.

Wiedziałeś o tym?

O zachodzie słońca skały Wielkiego Kanionu w Arizonie mienią się setkami barw, co przyciąga tłumy turystów. Wąwóz ma 446 kilometrów długości, od 1, 5 kilometra do 29 kilometrów szerokości, a w najwyższym miejscu około 1,6 kilometra głębokości. Położone najniżej skały powstały 1, 7- 2 milionów lat temu.

Żłobi je rzeka Kolorado.