LIPIEC 2014

PERŁY

Prawdziwe perły to wytwór natury. Powstają na skutek drażnienia ciała małży, np. przez ziarenko piasku lub inną drobinkę. Wówczas jego organizm zaczyna otaczać intruza kolejnymi warstwami substancji wapiennej zwanej masą perłową. Tej samej, która wyścieła od środka muszlę. Z czasem otoczka na ziarenku staje

się coraz grubsza i twardsza. Naturalne perły ze względu na swą niepowtarzalną urodę i blask od wieków były cenioną ozdobą biżuterii, broni czy też królewskich koron.

Popyt na nie stał się tak duży, że zaczęto je produkować na skalę przemysłową. W tym celu w morzu zakładane są specjalne plantacje perłopławów. Najpierw zwierzętom wkłada się pod skorupę idealnie okrągły zarodek stanowiący serce przyszłego koralika, a następnie mocuje muszle do specjalnych stelaży lub pojemników umieszczonych pod wodą na głębokości 30- 50 cm, gdzie spędzają od roku do pięciu lat. 40% pozyskanych w ten sposób kulek kończy w oprawie jubilerskiej, ale tylko niewielka część z nich jest naprawdę godna najcenniejszych klejnotów.