LIPIEC 2015

WODA I PIACH

RZEKA NIL

Większość Egipcjan mieszka właśnie nad brzegiem Nilu. Całe ich życie związane jest z tą rzeką. Z niej czerpią wodę do picia, mycia i nawadniania pól. Dawniej coroczne deszcze sprawiały,że Nil wylewał. Po opadnięciu wody pozostawała dobra i żyzna gleba. W latach, kiedy deszczy było mało, zbiory przeważnie się nie udawały. Dziś Egipcjanie mogą kontrolować przepływ Nilu dzięki niesłychanie pomysłowej Tamie Asuańskiej.

EGIPT TO ZDUMIEWAJĄCA MOZAIKA OBSZARÓW PUSTYNNYCH I WILGOTNYCH.

TU WŁAŚNIE LEŻĄ TUŻ OBOK  SIEBIE NIL- NAJDŁUŻSZA RZEKA ŚWIATA,

I NAJWIĘKSZA PUSTYNIA- SAHARA.

               OCHRONA PRZED POWODZIĄ

Nadmiar wody w Nilu zatrzymuje tama, tworząc rezerwuar długości 500 km, nazywany Jeziorem Nasera. Może on pomieścić ilość wody, która wystarczy do irygacji, czyli nawodnienia pól przez cały rok. Tam, gdzie dziś znajduje się Jezioro Nasera, w miejscu zwanym Abu Simbel, atały kiedyś dwie starożytne świątynie. Po wybudowaniu tamy przeniesiono je w inne miejsce.

            PUSTYNIA SAHARA

Większą część Egiptu zajmujądwie rozległe pustynie: Synaj i Sahara. Sahara jest nie tylko największą pustynią, ale też najbardziej nasłonecznionym miejscem na świecie. Słońce grzeje tu codziennie od świtu do zmierzchu. Mimo upałów w ciągu dnia w nocy na Saharze jest bardzo zimno.

WODY, WODY!

Beduini, ludzie z plemienia zamieszkującego na pustyni, nauczyli się żyć w tym klimacie- przepędzają stada owiec i kóz z jednej oazy (jedyne zielone miejsce na pustyni. Dzięki obecności wody źródlanej mogą tam rosnąc palmy) do drugiej. Czasem piasek jest tak gorący, że światło słoneczne załamuje się. Błękit nieba odbija się wtedy w piasku i wywołuje wrażenie, jakby tam było jeziorko- zjawisko to nazywane jest fatamorganą.

CZY WIESZ ŻE...

- W starożytności Egipcjanie czcili Nil, uznając go za jednego z największych bogów.

- Nil ma 6685 km długości i jest najdłuższą rzeką na świecie.

  Wypływa z Gór w Środkowej Afryce i wpada do Morza Śródziemnego.

- Tama Asuańska ma szerokość 3,6 km u podstawy. Do jej wzniesienia użyto tyle skały,

  ile potrzeba byłoby do wybudowania 17 piramid. Obliczono, że 35 tysięcy

  ludzi budowałoby je przez co najmniej jedenaście lat.