PAŻDZIERNIK 2015

MICHAŁ ANIOŁ

         WYOBRAŹCIE SOBIE MALOWANIE SUFITU   

              WIELKOŚCI PONAD DWÓCH KORTÓW    

                   TENISOWYCH. MOŻNA OSZALEĆ!

KARIERA RZEŹBIARZA

  W 1505 roku uważany za najzdolniejszego rzeźbiarza Włoch - Michał Anioł Buonarotti (ur. 6 marca 1475r.) - rozpoczął pracę nad marmurowym grobowcem papieża Juliusza II. Papież pozwolił mu wydać na marmur tyle pieniędzy, ile tylko będzie trzeba. Inni artyści we Włoszech byli bardzo zazdrośni. Przekonywali Juliusza II, że budowa grobowca za życia może sprowadzić na niego nieszczęście. Wkrótce papież sam zrezygnował z budowy.

A oto - Dawid - posąg wykonany przez Michała Anioła, jest wysoki i muskularny, jak grecki atleta. W XVI wieku był to nowy i niesamowity sposób pokazania zabójcy Goliata. Inni artyści zawsze przedstawiali go jako małego i cherlawego chłopca.

UCZEŃ KAMIENIARZA

  Michał Anioł był lepszym rzeźbiarzem niż malarzem. Został wychowany przez kamieniarza i umiał posługiwać się dłutem, zanim nauczył się pisać. Kiedy miał 14 lat, poszedł do szkoły rzeźbiarskiej w Ogrodach Wawrzyńca Wspaniałego.

              SKLEPIENIE MARZEŃ

  Michał Anioł wrócił do domu do Florencji bez pracy i obrażony! Później, w 1508 roku, Juliusz II poprosił go o namalowanie fresków na sklepieniu Kaplicy Sekstyńskiej w Rzymie. Tym razem nikt się nie wtrącał. Michał Anioł nie był malarzem i wszyscy sądzili, że mu się nie powiedzie.

FIASKO FRESKÓW

  Freski maluje się na warstwie mokrego tynku. Michał Anioł dodał za dużo wody i jego malowidła zaczęły pleśnieć. Po rozwiązaniu problemu tynku i czterech latach ciężkiej pracy Michał Anioł ukończył malowanie sklepienia. Było wspaniałe! Na obrazie znajduje się ponad 300 postaci, 12 z nich ma twarz papieża.

         PIETA FLORENCKA (miłosierdzie)

ukazuje zmarłego Jezusa i opłakującą go Maryję.

         CZY WIESZ ŻE...

  Malarze fresków musieli pracować szybko. Kładli warstwę tynku na powierzchni, którą mogli pomalować w ciągu dnia, zanim tynk wysechł. Tynk dla Michała Anioła kładli pomocnicy, ale całe sklepienie Kaplicy Sekstyńskiej malował sam.

ZAGADKA

Jakimi słowami Juliusz II zachęcał Michała Anioła do pracy?

- Prędzej, mój Aniele...