MAJ 2015

ZWIERZĘCY KAMUFLAŻ

Niemal każde zwierzę ma doskonały powód, by się chować. Dzięki wtapianiu się w tło jednym zwierzętom łatwiej jest upolować ofiarę, inne zaś dzięki kamuflażowi same nie stają się czyimś obiadem.

Istnieje wiele różnych rodzajów kamuflażu

Najprostszym pomysłem jest schowanie się pod kamieniem, w piasku lub między liśćmi. Niektóre zwierzęta do maskowania się wykorzystują elementy ze swojego otoczenia, np. kraby koralowe przyczepiają do swoich skorup młode polipy, co sprawia, że upodobniają się do części rafy.

Inną formą jest zmiana koloru ciała. Gama kolorów jest ogromna, od białego, czarnego, brązowego i żółtego, po całą paletę jaskrawych zieleni i czerwieni. Czy jednak czerwona barwa może pomóc w ukrywaniu się? Okazuje się, że tak. Niektóre zwierzęta przybierają ten kolor, by schować się wśród czerwonych wodorostów i koralowców.

Jednak nawet jeśli kolor zwierzęcia jest bardzo zbliżony do koloru otoczenia, drapieżnik może je rozpoznać po zarysie ciała. A to dlatego, że większość zwierząt ma obszar mózgu wyspecjalizowany tylko w rozpoznawaniu krawędzi i zarysów.

Czy wiesz, że…

Tygrysy „znikają” w dżungli, bo większość zwierząt nie rozróżnia kolorów zielonego i pomarańczowego.

Dobry kamuflaż wykorzystuje również  wzory oparte na kontraście – np. połączeniu czerni i bieli. Pomagają one oszukać system rozpoznający zarysy. Drapieżnik widzi wtedy – zamiast jednego kształtu – kilka mniejszych, nieregularnych fragmentów.

Taką techniką posługuje się np. orka. Jasne plamy na czarnym ciele zacierają jej sylwetkę wśród fal, dzięki czemu zwierzę nie jest natychmiast rozpoznawane. Zebry stosują tę samą technikę, tyle że w grupie – całe stado dzięki biało-czarnym paskom zlewa się w jedną wielką zebrę, co odstrasza i dezorientuje lwy i gepardy.

Czasem do skutecznego ukrycia się najlepiej dobrana do otoczenia barwa nie wystarcza. Drapieżniki są szczególnie wyczulone na ruch. Kameleony i modliszki mogą wykorzystać ten fakt, kołysząc się w sposób naśladujący huśtanie się gałęzi albo liści na wietrze. Mistrzami w tej dziedzinie są niektóre ośmiornice. Zwijają się jak kamień i w tej pozycji przemieszczają się po dnie morza, synchronizując swój ruch z grą cieni rzucanych przez fale w świetle słonecznym.

Na podstawie wiadomości prasowych.