PAŻDZIERNIK 2014

AMBRA

Niezwykle cenna wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, czyli słynna ambra, to jeden z najdroższych składników perfum.

Za szczęśliwca może się uznać osoba, która idąc brzegiem morza, natrafi na wyrzuconą przez fale niepozorną bryłkę, bowiem jej wartość jest ogromna. W 2006 r. za 14- kilogramowy okaz znaleziony przez parę spacerującą po australijskiej plaży uzyskano cenę 295 tys. dolarów.

Ambra powstaje prawdopodobnie w wyniku niestrawności lub zaparcia wieloryba i ma konsystęcję lepkiego, półpłynnego wosku. Jednak w kontakcie ze słońcem, morską wodą i powietrzem- twardnieje. Specjaliści z branży nazywają ją “pływającym złotem”, gdyż unosi się na powierzchni. Sama w sobie nie ma zapachu, jednak poddana przetworzeniu wydziela charakterystyczną woń mieszaniny morza i … końskiego potu.

Ambra ma także wyśmienite właściwości konserwujące. Najczęściej znajdowane grudki ważą od 1 do 20 kg, ale zdarzają się i 200- kilogramowe rekordzistki.

Skąd tak wysoka cena zwierzęcej wydzieliny? Wielkie morskie ssaki

są na granicy wyginięcia gatunku, więc pozyskiwanie ambry bezpośrednio od nich jest niemożliwe. Przemysł zadowala się substancjami o podobnych walorach uzyskiwanych z chemikaliów lub roślin, np. z nasion hibiskusa, ale zdaniem znawców to nie to samo.