GRUDZIEŃ 2008

Grudzień

Etymologia nazwy tego miesiąca wywodzi się od stwardniałych   

                  mrozem brył ziemi czyli grud.


*

Mroźne gody – wczesne chłody,

A gdy słota – nie doczekasz błota.

Po suchym grudniu,

sucha wiosna bywa i pogoda w żniwa.

Zielone Boże Narodzenie

A Wielkanoc biała,

będzie z pola pociecha mała.

     6 grudnia:

       Imieniny obchodzą;

    Mikołaj, Emiliana.                        

Urodzeni 6 grudnia to zdolni humaniści. Są aktywni i energiczni, posiadają dobrą pamięć i subtelny gust.Brak im jednak zdecydowania i konsekwencji w tym, co zamierzają wykonać. Często zmieniają też poglądy i oceny.

HISTORIA  ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Mimo, że osoba świętego Mikołaja jest niezwykle popularna, zwłaszcza wśród dzieci, to jednak jego prawdziwa historia nie jest dobrze znana. Warto więc poznać nieco szczegółów

o tej niezwyklej postaci.


MIKOŁAJ, JAKIEGO ZNAMY, MA DOPIERO…KILKADZIESIĄT LAT

To może być szokujące, ale prawdziwe. Święty Mikołaj, jakiego znamy, a więc brodaty staruszek w czerwonym płaszczu i czapce, z workiem pełnym prezentów, jadący saniami ciągniętymi przez renifery, ma dopiero kilkadziesiąt lat. Taki wizerunek został stworzony przez amerykańskich rysowników w 1940 roku na potrzeby kampanii reklamowej coca-coli.Narysował go artysta plastyk Haddon Sundblom, który oparł się na popularnej legendzie o tym najbardziej znanym dobroczyńcy wszech czasów. W 1963 roku święty Mikołaj po raz pierwszy założył skórzany pas, który domalował mu znany rysownik Thomas Nast w piśmie ,,Harper’s Illustrated. Odtąd taki wizerunek postaci świętego Mikołaja; w czerwonym płaszczu przepasanym paskiem i czerwonej czapce, ozdobionej futrzanym otokiem z białym pomponem, jest upowszechniony do dziś.

*

CZY ŚWIĘTY MIKOŁAJ ISTNIAŁ NAPRAWDĘ?

Święty Mikołaj istniał naprawdę, mimo że z jego życia znamy niewiele faktów historycznych. Żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry, małego portowego miasta w Azji Mniejszej. Po Mieście tym nie ma obecnie już śladu. Pochodził z rodziny kupieckiej, ale wcześnie stracił rodziców. W wieku kilkunastu lat wstąpił do seminarium duchownego, a znaczny majątek, jaki odziedziczył, rozdawał anonimowo biednym. Z tego okresu pochodzi najwięcej legend o nim. W nocy niepostrzeżenie podkładał pieniądze osobom najbardziej potrzebującym oraz sprawiał prezenty dzieciom. Gdy został obrany biskupem Miry, cesarz rzymski Dioklecjan wtrącił go do więzienia. Rzym prześladował wówczas chrześcijan, szczególnie hierarchów kościelnych.

Torturowanemu Mikołajowi uwolnienie przyniósł dopiero zakaz prześladowania chrześcijan, wydany przez cesarza Konstantyna Wielkiego. Biskup Mikołaj triumfalnie powrócił do Miry, gdzie nie tylko dalej pełnił swoją posługę kapłańską, ale także kontynuował działalność dobroczynną. Zmarł przypuszczalnie w 342 roku, dożywszy sędziwego wieku. Osobę świętego Mikołaja obrali za swego patrona żeglarze, kupcy, bankierzy, marynarze i więźniowie. Relikwie Świętego kupcy włoscy w 1807 roku przenieśli z Miry do Bari we Włoszech.

OD KIEDY ŚWIĘTY MIKOŁAJ PRZYNOSI W POLSCE PREZENTY?

Tradycja obdarowywania dzieci 6 grudnia  oraz w wigilię świat Bożego Narodzenia przywędrowała na ziemie polskie z Niemiec około 1840 roku. Od razu zyskała wielką popularność, szczególnie wśród dzieci. Ówczesny święty Mikołaj różnił się od znanego nam obecnie. Jego płaszcz miał różne kolory, najczęściej zielony, nie towarzyszyły mu też sanie zaprzężone w renifery. Niemal zawsze miał za to pastorał biskupi, czyli ozdobną laskę, no i oczywiście worek lub kuferek z prezentami.

*

       13 grudnia

        Imieniny obchodzą;

 Łucja, Otylia, Elżbieta

Urodzeni 13 grudnia potrafią doskonale panować nad swoimi emocjami. mają niezwykle stabilne poglądy. Raz ukształtowane przekonania tkwią w nich długo. Lubią kierować innymi.

W dążeniu do celu bywają zawzięci i uparci.

OD KIEDY WYSYŁA SIĘ KARTKI ŚWIĄTECZNE?

Pomysł ten narodził się z … lenistwa. W 1843 roku angielski arystokrata, sir Henry Cole, zamiast pisać dziesiątki listów z życzeniami świątecznymi,

zamówił w drukarni kartki z nadrukiem; Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku, pod którymi wystarczyło tylko się podpisać. Część nakładu wykorzystał sir Cole, a resztę drukarnia sprzedała. Pomysł chwycił.

W kilkanaście lat później na kartkach zaczęły pojawiać się znane do dziś symbole świąteczne. Natomiast ulubionym wizerunkiem zdobiącym pocztówki stał się święty Mikołaj w czerwonym stroju.


Dziewczyna telefonuje do informacji PLL LOT

- Proszę mi powiedzieć, jak długo trwa lot z Warszawy

  do Nowego Yorku ?

- Chwileczkę – odzywa się głos w słuchawce.

- Bardzo pani dziękuję ! – woła szczęśliwa dziewczyna

  i odkłada słuchawkę.


ZŁOTA MYŚL

  Człowiek naprawdę posiada tylko to, co jest w nim.

   20 grudnia

      Imieniny obchodzą;

Bogumiła, Dominika, Teofila.

Urodzonych tego dnia cechuje upór w dążeniu do celu i umiejętność utrzymania tego co osiągnęli. Pragną dominować w otoczeniu i mają do tego predyspozycje.

Są świetnymi organizatorami. Zawsze są wierni swoim ideałom.

Historia Choinki


Tradycja choinki bożonarodzeniowej prawdopodobnie sięga XVII wieku.

Jej ojczyzną jest Alzacja. Choinkę ubierano wtedy w jabłka, figi, opłatki i cukierki. Zwyczaj ten przeniósł się do Niemiec, Skandynawii i reszty Europy. W Polsce do XIX wieku ścinano jodełki i młode świerki i zawieszano szczytem ku dołowi, nad stołem, gdzie spożywano wieczerzę wigilijną. Drzewko to nosiło nazwę – sadu.Na wsiach zdobiono go jabłkami, orzechami i piernikami. W miastach zdobili go girlandami z migdałów, rodzynek lub czekoladek. Były to jednak ciągle ozdoby jadalne. Tę formę drzewka z czasem zastąpiono choinką stojącą i zaczęto ozdabiać kolorowymi świecidełkami, wyrobami z papieru, anielskimi włosami i świeczkami.

Obecnie obok świeżych drzewek, używa się sztucznych choinek. Dekoruje się je bombkami ze szkła oraz elektrycznymi światełkami. Zwyczaj strojenia choinki na Boże Narodzenie przybył z Europy do Ameryki

wraz z emigrantami.

Wigilijne Wróżby


Ten najbardziej uroczysty i nastrojowy dzień w roku jest bogaty również we wróżby i przesądy. Tradycja ludowa zna ich wiele. W  Wigilię warto podejmować wszelkie postanowienia, zwłaszcza te, które wymagają dużych wyrzeczeń, bo łatwiej jest je wówczas dotrzymać. Kto wstanie tego dnia o świcie i weźmie się za jakąś lekką pracę, będzie rześki, silny i pracowity.

Wróżba z łusek karpia


Łuski z wigilijnego karpia schowaj w swoim portfelu

i noś przez cały rok, a pieniędzy nie powinno

ci zabraknąć.


Wróżenie z wiatrem


Potnij cienki papier na paski i wpisz na nich swoje problemy, obawy i niepokoje. Po kolacji wigilijnej przewlecz przez każdą  kartkę oddzielną nitkę.

Znajdź niewysokie drzewo lub krzew i pozawieszaj na nim karteczki. Nie przywiązuj, ani nie wiąż supłów!

Drugiego dnia świat sprawdź, które karteczki odfrunęły z wiatrem, gdyż one już nie będą cię nękać.

Wróżenie z wigilijnego sianka


Po wigilijnej wieczerzy można zabawić się w wesołą wróżbę. Włóż rękę pod obrus i ze znajdującego się tam sianka wyciągnij jedno źdźbło. Jeżeli jest ono długie

i proste – w tym roku spotka cię szczęście w miłości.

Źdźbła krótkie i pokręcone wskazują na to, że na miłość będziesz musiała poczekać do następnego roku.  

Humor


W szkolnej  stołówce nauczycielka pyta Jasia;

- Dlaczego jesz zupę nożem?

- Bo widelec przecieka.


W sklepie zoologicznym Marta pyta sprzedawcę;

-Czy są papużki – nierozłączki?

-Są.

-To poproszę jedną.


 

Złota Myśl


        Nie staraj się zrozumieć wszystkiego,

        Bo wszystko stanie się niezrozumiałe.

Humor z zeszytu


" W średniowieczu drogi były tak wąskie, że mogły się minąć najwyżej dwa samochody."


                 "Góral ma na głowie kapelusz, spodnie i kierpce."


                                     "Pan Tadeusz nie wiedział, że jest synem swojego ojca."