LUTY 2014

CZWORONOŻNY RATOWNIK -

PIES WYBAWCA!

SUPERPIES

Bernardyn to najsłynniejszy ratowniczy pies na świecie. Jest najcięższym spośród psów rasowych i ma jeden z najliczniejszych miotów szczeniąt. W dodatku może ciągnąć niesłychanie ciężki ładunek.

OLBRZYMY

Te spokojne psy są ogromne - wielkością przewyższają wilki. Osiągają wagę do 90 kilogramów. Nie są jednak groźne. Te łagodne olbrzymy, są po to hodowane, by ratować ludzi spod śniegu

SCHRONISKO

Bernardyny zawdzięczają swoją nazwę mnichowi, którego imieniem nazwano jedną z najwyższych i najbardziej niebezpiecznych przełęczy w Alpach. W 980 roku zakonnicy augustianie wybudowali przy niej schronisko. Zagubionych wędrowców odnajdowały psy hodowane przez mnichów.

POSŁANNICY

Psy ze schroniska były mniejsze i miały gładszą sierść niż dzisiejsze olbrzymy. Przewoziły podróżnikom w pełnej niebezpieczeństw drodze i wracały z wiktuałami dla mnichów. Wytrwale szukały ścieżek, nawet w bardzo głębokim śniegu.

NA TROPIE

Wielu podróżników zgubiło drogę lub ugrzęzło w zaspach podczas burz śnieżnych. Bernardyny tresowano, by ratowały ludzi. Ich zmysł węchu jest tak dobry, że wyczuwają człowieka przysypanego 6 - metrową warstwą śniegu! Niektórzy twierdą, że psy pracują w czwórkę. Kiedy odnajdują zagubionego, dwa bernardyny kładą się obok, aby go ogrzać. Trzeci liże jego twarz, by go "ocucić", a czwarty biegnie po pomoc! Wędrowiec może napić się ciepłej brendy z baryłki zawieszonej na szyi psa!

W POTRZEBIE

Zagubieni podróżnicy wiedzieli, że gdy tylko zobaczą znajome brązowo - białe psy, będą uratowani. Idąc za nimi, na pewno dojdą w bezpieczne miejsce. Bernardyny ocaliły kilka tysięcy ludzi. Jeden z psów zwany Barry, który żył prawie 200 lat temu, uratował życie 40 ludzi!

WARTO WIEDZIEĆ

Jeden Bernardyn ważył 138 kg - tyle, ile mały niedźwiadek grizzly!

Pewien Bernardyn ciągnął ładunek 36 razy cięższy od siebie.

Inny miał 23 szczenięta!

Kolejnym sławnym Bernardynem jest Beethoven, tytułowy bohater komedii z 1992.