GRUDZIEŃ 2014

PIEROGI

Pierogi- tradycyjne staropolskie danie- pochodzą z Chin. Ich skamieniałe formy jako znaleziska archeologiczne można zobaczyć w muzeum w prowincji Xinjiang. Do dziś talerzem jiaozi wita się w Państwie Środka Nowy Rok. Niektóre z wypełnionym mięsem lub kapustą pekińską zawiniątek mają w nadzieniu dodatkowo kostkę cukru lub monetę. Kto na nie natrafi w tę magiczną noc, temu fortuna ma sprzyjać przez kolejne 12 miesięcy.

Legenda głosi, że to Włoch sprowadził je z Dalekiego Wschodu, słynny podróżnik Marco Polo. Jednak przepis na nie znajduje się w znacznie wcześniej wydanej książce kucharskiej autorstwa Apiciusa, słynnego smakosza mieszkającego w Rzymie za panowania Tyberiusza (42 r. p.n.e.- 37 r.n.e.). Współczesna Italia słynie z dwóch tego rodzaju potraw- maleńkich ravioli i tortelini.

Na tereny Rzeczpospolitej pierogi sprowadził z Kijowa dominikanin Jacek Odrowąż w  XIII wieku. Początkowo jadaliśmy je z okazji ważnych uroczystości. Tzw. “kurniki” serwowano na weselach, “knysze” podawano na stypach, “koladki” przyrządzano w czasie kolęd, a “śnieżki” i “socznie” gotowano z okazji imienin.

Dziś podaje się je z rozmaitymi nadzieniami na sposób wytrawny (mięsa, warzywa) lub słodki (owoce, orzechy i miód).