KWIECIEŃ 2015

GIGANTYCZNE ZAMKI

Budowa zamku, twierdzy umożliwiającej władcy obronę podczas wojny, pochłaniała bardzo wiele czasu i wysiłku, mimo to zamki wznoszono przez ponad 5 tysięcy lat na całym świecie. Jedne z najpiękniejszych wybudowali chrześcijańscy i muzułmańscy żołnierze podczas krucjat (świętych wojen średniowiecza). Najpotężniejsze zamki miały kamienne mury o szerokości dochodzącej do 7 metrów. W XV wieku, gdy w walkach zaczęto wykorzystywać działa wojenne, okazały się jednak bezużyteczne. Większość przekształcono w pałace lub więzienia.

Pierwsze wrażenie może mylić- w Neuschwanstein w Bawarii nigdy nie mieszkali rycerze. Ten zamek jak z baśni wzniesiono

w epoce maszyn parowych (w 1869 roku) na rozkaz szalonego króla Ludwika II.

Największe wrażenie z fortów epoki żelaza wywiera wzniesiony

w Wielkiej Brytanii Maiden Castle. Usypane z ziemi mury i fosy od wieków zarośnięte trawą wydawały się najeźdźcom labiryntem. Mimo to około 43 roku Rzymianie zdobyli

tę warownię po zaciętej bitwie.

Krak des Chevaliers w Syrii to największy zachowany zamek

z czasów krucjat. Z trzech stron otaczały go strome mury,

a z czwartej dostępu broniła fosa. Krzyżowcy zajmowali

go od 1142 do 1271 roku, kiedy to w wyniku podstępu został zdobyty przez muzułmanów.

Wiele zamków wzniesiono w Indiach w czasach panowania dynastii Wielkich Mogołów (XVI- XVIII wiek). Czerwony Fort

w Delhi otacza trzydziestometrowy mur z czerwonego piaskowca. Za murem mieszczą się pięknie dekorowane pawilony

i marmurowe pałace zdobione złotem i drogocennymi kamieniami.

Japońskie zamki z XVI i XVII wieku, na przykład widoczny

tu Himeji, budziły grozę, choć ściany miały drewniane. Szpary wypełniano gliną i gipsem. Budowle te nie musiały wytrzymać oblężenia lub ostrzału, gdyż Japończycy chętniej walczyli

na otwartym terenie.

Zamek Comwy w północnej Walii zbudowano w latach 1283- 1287 dla Edwarda I, króla Anglii. Należał do łańcucha twierdz umożliwiających podbój Walii. Osiem potężnych kolistych wież służyło do obrony i było schronieniem dla żołnierzy. Z kolistej wieży lepiej było widać okolicę niż z prostokątnego stołpu, czyli głównej wieży zamku.

Chambord to doskonały przykład frcuskiego chateau,

ale z zamkiem łączy go tylko nazwa. Nie miała to być twierdza, lecz rezydencja (ma 440 pomieszczeń). Zamek ten zbudowano dla Franciszka I, oraz Henryka II, XVI- wiecznych władców Francji. Wówczas zamki nie pełniły już funkcji obronnych.

Twierdę Sacsayhuaman w Peru wzniesiono z olbrzymich głazów (niektóre ważyły aż sto ton), połączonych bez zaprawy. Inkowie zbudowali ją w 1520 roku, ale zniszczyli ją hiszpańscy zdobywcy.