GRUDZIEŃ 2015

Okres Bożego Narodzenia w różnych krajach

Polska

Wspólne dekorowanie choinki i wieszanie gwiazdy na jej czubku, śpiewanie kolęd, stół zastawiony dwunastoma potrawami, dzielenie się opłatkiem, o północy pasterka – takie tradycje wigilijne panują w większości polskich domów. Ale nie wszędzie na świecie ten dzień wygląda tak samo. Oto najciekawsze i najpiękniejsze tradycje bożonarodzeniowe z różnych krajów.

Anglia

Anglicy nie obchodzą Wigilii. Dla nich święta rozpoczynają się dopiero 25 grudnia. Londyńczycy spotykają się tego dnia na Trafalgar Square, aby złożyć sobie życzenia przy ogromnej choince, która od czasów II wojny światowej jest tradycyjnie podarowana im przez Norwegów. O godz. 15 gromadzą się zaś przed telewizorami, aby wysłuchać corocznego orędzia królowej.

Dwie godziny później rozpoczyna się uroczysta kolacja, a na stole nie może zabraknąć pieczonego indyka oraz deseru zwanego „christmas pudding”, który to (uwaga!) przygotowuje się nawet dwa miesiące wcześniej, bo musi „dojrzeć”. A czy wiedzieliście, że zwyczaj wysyłania sobie kartek świątecznych pochodzi właśnie stąd. Wiadomo nawet, kto wymyślił utarty już zwrot „Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku” - był to Jon Horsley, a kartkę z takim napisem narysował po raz pierwszy w 1846 roku.

Włochy

Włosi muszą uwielbiać Boże Narodzenie, bowiem okres świąteczny trwa u nich bardzo długo: od 8 grudnia do 6 stycznia. Ponoć to właśnie w Italii narodził się zwyczaj stawiania szopek, do czego przyczynił się św. Franciszek z Asyżu. Jednak najpiękniejsza włoska tradycja wiąże się z legendą o czarownicy La Befanie.

Mówi ona, że gdy trzej królowie szli do Betlejem, na jedną noc zatrzymali się w domu gościnnej wiedźmy. Odchodząc zaproponowali, aby poszła wraz z nimi przywitać Dzieciątko. Befana odparła, że gdy tylko posprząta, dołączy do nich. Jednak nie była już w stanie odnaleźć króli, a przez to i spotkać Jezuska. Od tej pory chodzi po domach, nie ustając

w poszukiwaniach. Dzieci zostawiają dla niej na progu wino i jedzenie, a ona (nie Mikołaj) przynosi im podarunki. Wiedźma bowiem nigdy nie ma pewności, czy w końcu nie trafiła na właściwy dom.

Finlandia

W Finlandii jest kilka nietypowych zwyczajów świątecznych. Po pierwsze, uroczysta msza odbywa się nie w wigilijną noc, tylko o poranku 24 grudnia, zupełnie jak u nas w Wielkanoc. Poza tym Finowie bardzo skromnie dekorują choinkę, nie przestrzegają też postu, więc na świątecznym stole króluje prosię.

Jednak najciekawszym zwyczajem jest odwiedzenie sauny przed uroczystą kolacją, a wszystko po to, by oczyścić duszę i ciało. Wspólną dla wszystkich krajów skandynawskich tradycją jest przygotowywanie na deser puddingu ryżowego,

do którego wrzuca się migdał. Kto znajdzie go w swojej porcji, będzie miał szczęście przez cały rok.

Ukraina

Jak na kraj obrządku grecko-katolickiego przystało, Ukraina obchodzi Wigilię 6 stycznia. Jest ona jednak bardzo zbliżona tradycjami do naszej - na stole 12 potraw, pod obrusem sianko. To, co ją odróżnia, to fakt, że na dzieci nie czekają pod choinką prezenty. Upominki wręczane są im przez Dziadka Mroza dopiero w noc sylwestrową.

Z samą zaś choinką związana jest piękna legenda o ubogiej wdowie, która nie miała pieniędzy na ozdoby do przystrojenia świątecznego drzewka. Jednak o świcie pierwszego dnia świąt jej dzieci przybiegły z radosną nowiną,

że przez noc pająk przyozdobił choinkę przepiękną pajęczyną, która zamieniła się w srebro i złoto. Od tej pory Ukraińcy cieszą się, kiedy uda im się zakupić drzewko z utkaną między gałęźmi pajęczą siecią, a stałym zwyczajem jest umieszczać na drzewku plastikowego pająka, który ponoć przynosi szczęście.

Irlandia

Tradycją w Irlandii jest na początku grudnia wysyłanie kartek, zdobienie sklepów, domów girlandami i światełkami. Nad drzwiami wiesza się wieńce i jemiołę. Po zapadnięciu zmroku zapala się wigilijne świece. Pozostawia się je płonące przez całą noc, gasząc je dopiero tuż przed pierwszą mszą. Podczas wigilii zostawia się uchylone drzwi na wypadek wizyty niespodziewanych gości, zawsze też czekają na nich trzy nakryte miejsca przy stole. Tradycją jest także przygotowywanie świątecznych wypieków, ciasteczek, puddingu oraz mięsa zapiekane w cieście.

Szwecja

Okres przedświąteczny zaczyna się 13 grudnia, czyli w dzień św. Łucji. Piecze się wówczas pierniczki i szafranowe bułeczki. Do przedświątecznej tradycji należy też gotowanie szynki. Dzień przed wigilią rodzina spotyka się na tzw. “ dopp i grytan”. Wszyscy jedzą wówczas chleb namoczony w sosie, w którym gotowała się szynka.

Czechy

Wesoła tradycja świąteczna istnieje także u naszych południowych sąsiadów, choć zapewne wielu z nas bardziej będzie się ona kojarzyła z andrzejkowymi wróżbami niż ze świętem Narodzenia Pańskiego. Otóż w wigilijny wieczór czeskie panny mają w zwyczaju wróżyć sobie termin zamążpójścia. W tym celu ustawiają się tyłem do drzwi wejściowych, a przez ramie wyrzucają but. Jeśli spadnie on piętą do drzwi – cały kolejny rok pozostaną bez męża. Jeśli zaś but upadnie noskiem do drzwi, wówczas czeka je w najbliższym czasie huczne wesele.

USA

Choinkę ubiera się na długo przed Bożym Narodzeniem, jednakże zaraz po Świętach usuwa się ją z mieszkania. Najpiękniejszą i największą choinkę podziwiamy każdego roku na Trafalgar Square. Jeśli chodzi o św. Mikołaja, to przychodzi w nocy przez komin i wkłada prezenty pod choinkę, a mniejsze paczuszki do powieszonych na kominku skarpet. Atmosferę świąteczną nadaje także wszechobecny i popularny utwór- kolęda “Jingle Bells”, znana również pod nazwą One Horse Open Sleigh.