SIERPIEŃ 2014

SPADOCHRON

Historia spadochronu liczy ponad 4 tysiące lat. Jego prototyp opracowali Chińczycy. W erze nowożytnej całkiem udany projekt wykonał mistrz Leonardo da Vinci około 1485 roku. Jego płócienna czasza przypominała kształtem piramidę, do której czterech rogów przyczepione były linki. Patent sprawdzono w 2000 roku – działał!

Najstarsze doniesienia o skoczkach pochodzą sprzed niemal 400 lat. W 1617 r. mało znany Chorwat Faust Vrancic na urządzeniu przypominającym wielki, wykonany z tkaniny dach, skoczył z jednej z weneckich wież. Jednak światową sławę zdobył dopiero – ponad 150 lat później- Francuz Louis- Sebastien Lenormand, który w 1783 r., uzbrojony w dwa rozpostarte parasole, rzucił się… najpierw z drzewa, a następnie z wieży. On także jest autorem nazwy wynalazku, brzmiącej w oryginale parachute.

Jego sukces zachęcił śmiałków do bicia rekordu. W 1785 r. Jean Pierre Blanchard wyskoczył z lecącego balonu. Wcześniej jednak, aby upewnić się, że opracowana przez niego konstrukcja jest bezpieczna, na próbę wyrzucił przywiązanego do niej psa. W 1797 r. Andre Jacques Garnerin oddał skok z wysokości tysiąca metrów.

Najstarsze, płócienne czasze miały najczęściej kształt stożka i były rozpięte na sztywnej drewnianej ramie. W 1795 r. wymyślono stelaż składany, a w końcu zrezygnowano i z niego, a ciężką materię zastąpiono lekkim jedwabiem. W takim wydaniu wynalazek bez problemów mieścił się w plecaku. A dzięki odpowiedniemu złożeniu, jednym pociągnięciem linki można go było otworzyć w powietrzu. Dopiero w 1911 roku oddano pierwszy skok spadochronowy z samolotu.