Konkurs  - Tadeusz Kościuszko

PRACA ZAJĘŁA I MIEJSCE W KONKURSIE

Karolina Palac

Polska Szkoła Dokształcająca im. Henryka Sienkiewicza

Tadeusz Kościuszko

     Gdy zaczynałam pisać ten esej nie sądziłam, że tak wiele skorzystam. Dla mnie Kościuszko był wielkim bohaterem narodowym, ale…ze wstydem przyznaję, że poza kilkoma walkami, które stoczył, niewiele znałam szczegółów z jego życia. To jest historia moich praojców ale…to też jest i moja historia.

     Tadeusz Kościuszko musiał być wielkim człowiekiem skoro UNESCO ogłosiło go Człowiekiem  Roku 2017. Musiał to być wielki człowiek, skoro w tej chwili ma już ponad 100 pomników na całym świecie - ale najtrwalszym pomnikiem (jak mówi mój ojciec) jest wiedza wsród kolejnych pokoleń. Na lekcjach historii dowiedziałam się, że był on głównym przewodnikiem narodu ku niepodległosci, a mój tato dodaje, że tym przewodnikiem jest aż po nasze dni, choć nie wszyscy to sobie uświadamiają. I temu uświadomieniu ma służyc właśnie ogłoszony przez UNESCO Rok 2017 Rokiem Kościuszki.

    Cieszę się z tego, bo wielu Amerykanów z wiedzy o przywódcach z czasów powstania USA niewiele pamięta, a przecież Amerykanie zawdzieczają mu wolność. Kościuszko był jednym z najważniejszych przywódców i uczestników wojny o niepodleglość USA. Przyczynił się do wypędzenia Brytyjczyków. Ten polsko-amerykański generał powinien być wszystkim dobrze znany i otoczony szacunkiem.

    Koło Saratogi nad rzeką Mohawk znajduje się most, ktory 35 lat temu na cześć naszego bohatera nazwano Thaddeus Kosciusko Bridge. Saratoga to miejsce szczególne dla USA, gdyż tam w 1777 roku stoczono zwycięską bitwę z armią brytyjską, jedną z najwazniejszych walk. Sukces ten odniesiono dzięki T. Kościuszce, który był odpowiedzialny za budowę amerykańskich fortyfikacji polowych. To smutne, że dziś coraz częściej używa się w Saratodze nazwy "Twin Tower", a przecież patronem tego mostu jest Tadeusz Kościuszko. Myslę, że Polonia w Nowym Jorku jest silniejsza, bo wymogła na władzach stanowych zamontowania na brooklyńskim moście tablic z właściwą i pełną nazwą a nie K-Bridge.

    Chciałabym, aby udało się tam również wyeksponować testament T.Kosciuszki, w którym mowi o uwolnieniu niewolników, co na tamte czasy było unikalnym wydarzeniem. Bylo to 169 lat przed słynnym wystąpieniem Martina Lutera Kinga!

    Swoją postawą zdobył szacunek Wielkich tego świata. Generał Washington ofiarował mu parę pistoletów i szablę z napisem "Ameryka i Washington przyjacielowi swemu Tadeuszowi Kościuszce". Prezydent Thomas Jefferson nazwał go "najczystszym synem wolności". Jeden z przyjaciół Mickiewicza powiedział o nim "Jego imię jest Polska", natomiast jeden z żydowskich liderów nazwał go "Wysłannikiem  Boga".

    Przygotowując się do konkursu odbyłam podróż z Naczelnikiem ku takim wartościom jak: poszanowanie wolności człowieka, równość i szacunek dla blźniego, honor, wytrwała praca i patriotyzm. Te wartości powinny być ważne w życiu każdego człowieka. Kościuszko zawsze dostrzegał biedę i ubóstwo, brak miłości i inne potrzeby w drugim człowieku. Zawsze

bronił uciśnionych. Był ukochanym wodzem, człowiekiem niezwykle błyskotliwym, prawym i cechowała go ogromna milość do Ojczyzny i bliźniego. Był wszechstronnie uzdolniony i wysoko wykształcony. Musiał być wyjątkowo zdolnym i ambitnym uczniem skoro sam król Stanislaw August Poniatowski zafundował mu studia w Paryżu.

    Kościuszko wiedział, że wykształcenie jest kluczem do sukcesu i w testamencie, w swojej ostatniej woli, cały swój majątek przeznaczył na uwolnienie i wykształcenie niewolnikow. Uderzmy się w piersi - kogo z nas byłoby stać na tak wielki gest dobroci, szlachetności i umiłowania drugiego?

    Tak jak Kościuszko ponad 200 lat temu, chce zdobyć wysokie wykształcenie i promować polską kulturę. Kilkakrotnie, z niemałym sukcesem reprezentowałam swoją polską szkołę w Fundacji Kościuszkowskiej. W tym roku wziełam udział w specjalnej dziecięcej uroczystości "A Tribute to T.Kosciuszko" nasz uczeń Alex Weglicki przedstawił legendę o Kościuszce. Było to uroczyste rendez- vous z Naczelnikiem, za które zdobył I miejsce. Pobyt w chłodnej sali Fundacji Kościuszkowskiej mocno nas wyziębił, na szczęście serca mieliśmy gorące - ogrzał je Kościuszko.

    Kolejna podróż w przeszłość odbyłam oglądając z moim ojcem zwiastun filmu "Kościuszko - Jeszcze Polska zatańczy ". Ojciec mowi, że ten film powinni zobaczyć nasi polscy politycy, żeby się nauczyli od Kościuszki jak należy slużyć narodowi, jak należy naród kochać i jak poświęcić się dla narodu. Dla mnie najbardziej wzruszający był moment, kiedy Kościuszko zostaje cieżko ranny w przegranej bitwie pod Maciejowicami i zostaje zabrany do carskiej niewoli w Petersburgu. Godna podziwu jest postawa Kościuszki, kiedy godzi się wyjechać - bez powrotu z ukochanej Ojczyzny - za cene wolności kilkunastu tysięcy ludzi, którzy mieli zginąć na Syberii. Uratował życie tych żołnierzy, gdyż wiedział, że będą oni potrzebni Polsce w  przyszłości, bo przecież po powstaniu Kościuszkowskim będą następne zrywy.

    Jego patriotyzm, walka o wolność, suwerenność, o własny kraj nic nie straciła i dzisiaj na znaczeniu:

" Nie zsiadaj z konia, generale podbitych

Trwa walka o wolność , prawa, prawde….

Braleś w niej udział, nie bacząc na blizny

Ani zaszczyty,rany i lament….."

 

    Zagrzewał do walki w czasach Solidarności, ostrzegał przed biernością i brakiem reakcji na zło. Wskazywał jak ważne jest nieustanne podejmowanie wysiłków o utrzymanie pokoju oraz jak ważna jest nauka młodego pokolenia tolerancji i zrozumienia. Pamięć o nim jest nadal żywa w Ojczyźnie, kraju, który mu dał broń do ręki.

    Na YouTube znalazłam ballade Lecha Makowieckiego "Bo my z Ciebie, Naczelniku". Tę przepiekną balladę, która szarpie struny serca powinna usłyszec szeroka publiczność.

    Promocja Kościuszki jako symbolu wolności i równości to wielkie wyzwanie dla nas Polaków. Chciałabym, aby 200 rocznicę jego śmierci obchodzić hucznie, aby przypomnieć i pamietać fakty, osoby oraz fenomen Kościuszki. Razem z Lechem Makowieckim śpiewam…..

 

............. Bo my z Ciebie, Tadeuszu ,wszyscy………..

PRACA ZAJĘŁA W KONKURSIE II MIEJSCE

"Tadeusz Kościuszko - wzór patrioty, symbol wolności,

bohater narodowy Polski i Stanów Zjednoczonych".

 

Mateusz Naprawa

Polska Szkoła Dokształcająca im. Henryka Sienkiewicza

 

 

24 marca roku Pańskiego 1794

 „Vivat Kościuszko”

"Wolność lub śmierć"

"Za Kraków, za Ojczyznę"

Wszędzie sztandary, wszędzie okrzyki!

Nagle zapada milczenie,

a oczy nasze wzniesione są

w twarz spokoju pełną, twarz Naczelnika.

A on w skupieniu i ciszy,

Z szablą uniesiona do góry,

stojąc wśród swoich żołnierzy,

mówi do swego narodu:

Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu,

iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję,

lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samodzielności

Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę.

Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna Męka Syna Twego.

Miasto zamilkło,

słucha w skupieniu przysięgi,

łyka słowa nadziei.

Przed nami światełko świeci!

Sam "Dzwon Zygmunta" swe serce otwiera,

I głosi radość wielką.

Tłum ze szczęścia szaleje:

Wolność dla Polski!

Wolność dla Krakowa!

Wolność dla nas!

Niepodległość, Niepodległość, Niepodległość dla Ojczyzny!

Do Powstania!

Ratujmy Rzeczpospolitą!

 

 

l