GRUDZIEŃ 2016

BOGOWIE I BOGINIE

Chrześcijanie , muzułmanie i żydzi uważają, że stwórcą wszystkiego jest jeden Bóg, ale inne religie, szczególnie starożytne, miały wiele bóstw. Uwierzono, że niektóre bóstwa żyją

w świecie natury- rzekach, drzewach lub skałach. Inne łączono ze zwierzętami, na przykład bykami, słoniami lub orłami. W Mezapotamii czczono bogów nieba, wody i wiatru,

a w Europie i Ameryce Środkowej najpotężniejszym bogiem było słońce. Grecy sądzili, że na Olimpie przebywa cała rodzina bóstw. Niektóre pomagały ludziom, inne złośliwie szkodziły.

Najpotężniejszym bogiem był Zeus, władca miotający gromy z nieba, by okazać niezadowolenie. Jego brat Hades władał światem podziemnym i zmarłymi. Posłańcem Zeusa był Hermes.

Przejąwszy tych bogów, Rzymianie nadali im nowe imiona

(na przykład Zeus został Jowiszem).

Oto opowieść o Bogu ratującym Noego przed potopem ze Starego Testamentu. Bóg postanowił ukarać świat za zło, a Noe w wielkiej arce miał przeczekać potop z rodziną i parą zwierząt z każdego gatunku.

W chrześcijaństwie smoki często wyobrażają zło, jak w wielu scenach walki świętego Jerzego ze smokiem. W Chinach jednak samok uważany jest za istotę podobną do bogów, zdolną czynić dobro. Stał się więc narodowym symbolem Chińczyków. Podczas obchodów Nowego Roku organizuje się parady papierowych smoków.

W taoizmie smok symbolizuje potęgę natury.

Jednym z ważniejszych bóstw Indii jest Hanumant, bóg o małpiej postaci. Długa Ramajana opisuje, jak Hanumant pomógł ocalić żonę księcia Ramy przed demonem. Oddając hołd Hanumantowi, hindusi czczą małpy.

Re, egipski bóg Słońca, stworzył wszechświat i władał niebem. Władcy Egiptu nazywali siebie synami Re. bóg ten mógł przybierać różne postacie, między innymi ptaka, węża lub człowieka z głową barana.