Home‎ > ‎Ciekawostki‎ > ‎Rok 2016‎ > ‎

PAŹDZIERNIK 2016


NAJSŁYNNIEJSZE SKARBY


W POGONI ZA SREBREM I ZŁOTEM POSZUKIWACZE SKARBÓW NIE COFNELI SIĘ PRZED NICZYM. WYPRAWIALI SIĘ DO ODLEGŁYCH KRAIN, NA PRZYKŁAD MITYCZNEGO ELDORADO, SZUKALI TAKŻE KOPALŃ KRÓLA SALOMONA. ROZKOPYWALI ZIEMIĘ, NURKOWALI W OCEANACH I JEZIORACH ORAZ STUDIOWALI STARE MAPY, BY ZNALEŹĆ ZATOPIONE STATKI, SKRZYNIE PIRATÓW LUB SZTABY ZŁOTA UKRYTE PRZEZ NAZISTÓW PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ. WIĘKSZOŚĆ SKARBÓW, MIĘDZY INNYMI GROBOWIEC TUTANCHAMONA, ZMARŁEGO W MŁODYM WIEKU EGIPSKIEGO FARAONA, ODKRYWAJĄ JEDNAK ARCHEOLOGOWIE. CHOĆ WYKRYWACZE METALU TEŻ BYWAJĄ PRZYDATNE!


Grobowiec zmarłego w młodym wieku Tutanchamona, władającego Egiptem w latach 1358- 1349 p.n.e., odkrył w Dolinie Królów brytyjski archeolog Howard Carter w 1922 roku. W przeciwieństwie do większości egipskich grobowców złodzieje nie wyrządzili w nim zbyt wielu szkód, choć włamali się do niego dwukrotnie.W komorze grobowej grobowca Tutanchamona znaleziono między innymi złotą maskę pośmiertną zdjętą z twarzy młodego władcy.


Tę maskę uważa się za wizerunek Agamemnona, wodza Greków spod Troi, ale jest chyba starsza (powstała około 1600 roku p.n.e.). W 1874 roku znalal ją w grobowcu Heinrich Schliemann, niemiecki archeolog.


Drogocennych kamieni- diamentów, szmaragdów, rubinów i szafirów- poszukuje się od czasów starożytnych. Diament może kosztować nawet 10 milionów dolarów, a słynny Koh- i- noor jest bezcenny.

Tak zwany skarb z Mildenhall, zakopane w ziemi srebrne naczynia z czasów rzymskich, znalazł w 1942 roku w Suffolk we wschodniej Anglii rolnik podczas orki. Wśród 34 naczyń (obecnie w British Museum) było także to duże, bogato zdobione, wykonane przypuszczalnie w IV wieku dla bogatego właściciela ziemskiego


Hiszpańska armia, która dotarła do wybrzeży Anglii w 1588 roku, oprócz broni przewoziła złoto. Ponieważ sztorm zatopił wiele okrętów, od tamtego czasu poszukiwacze starają się znaleźć skarby spoczywające na dnie morza.


W 1939 roku w Sutton Hoo w Anglii odkryto drewniany okręt spoczywający w ziemi, w którym pochowano wielkiego władcę, przypuszczalnie Redwalda (zmarłego około 627 roku). Znaleziono między innymi ten żelazny hełm.