Home‎ > ‎Ciekawostki‎ > ‎Rok 2016‎ > ‎

MARZEC 2016


MITY I LEGENDY

Od setek lat powtarza się mity i legendy- historie o bóstwach, bohaterach i potworach mających niezwykłą moc bądź ruszających na poszukiwania osoby, jakiegoś przedmiotu lub prawdy. Mity wielu kultur opowiadają o powstaniu świata i tłumaczą codzienne wschody i zachody słońca. Występują w nich też przyjazne lub wrogie zwierzęta. Nie wiadomo, ile prawdy kryje się w tych opowieściach ani czy ich podstawą są autentyczne wydarzenia.
Centaury, według greckich poetów, były pół ludźmi, pół końmi. Większość była dzika i groźna, ale mądry Chiron nauczył greckiego herosa Achillesa muzyki i sztuki polowania.


Minotaur, przerażający potwór z ludzkim ciałem i głową byka, żył w podziemnym labiryncie na Krecie i pożerał ludzi składanych w ofierze. Zabił go heros Tezeusz.

Feniks, mitologiczny ptak, żył w Arabii przez pięćset lat, po czym uwił gniazdo, które stanęło w płomieniach. Ze stygnących popiołów powstał kolejny ptak. Opowieść ta może pochodzić z Egiptu.Świety Jerzy, patron Anglii, był w III wieku legendarnym bohaterem Azji Mniejszej (Turcja). Opowiadano, że zabił strasznego smoka, ratując mieszkańców tych ziem, którzy przyszli na chrześcijaństwo. Opowieść tę powtarzali krzyżacy wracający do Anglii w XIII wieku.

Według legendy Rzym założyli w 753 roku p.n.e. bliźniacy Romulus

i Remus. Wyrzucone na brzeg Tybru niemowlęta znalazła i wykarmiła wilczyca. Później jednak doszło między nimi do sporu i Remus zginął.

Opowiadano, że syreny kusiły żeglarzy pieśniami, by dołączyli do nich

w falach, w których później ginęli. Podstawą tej legendy mogą być widywane przez żeglarzy ssaki morskie, na przykład foki lub diugonie, które w wodzie wyglądają jak półludzie.Róg jednorożca miał ponoć moc uzdrawiającą. To płochliwe, groźne zwierzę mogła schwytać tylko młoda panna.


Król Artur jest najlepszym i najszlachetniejszym bohaterem brytyjskim. Młody król wyciągnął magiczny miecz Eskalibur z kamienia. Czynu tego, według legendy, mógł dokonać tylko prawowity władca.