Home‎ > ‎Ciekawostki‎ > ‎Rok 2016‎ > ‎

LISTOPAD 2016


POTĘŻNE MURY I WIEŻE

Mury chronią mieszkańców i odpierają ataki wrogów. Najdłuższy w świecie Wielki Mur Chiński ciągnie się na długości 6400 kilometrów. Jedną z najbardziej tajemniczych konstrukcji jest 160- kilometrowy szaniec Eredo w Nigerii. Ten olbrzymi wał, osiągający niekiedy 22 metry i częściowo porośnięty drzewami, ma około tysiąca lat. Aby go usypać , przetransportowano więcej ziemi niż przy budowie piramidy Cheopsa. Wieże strażnicze w murach służyły oddziałom pilnującym granic lub jako warownie. Wznoszono je też w średniowiecznych miastach. Wiele z nich było strażnicami, ale niektóre, przede wszystkim we Włoszech, dzwonnicami.
Wieża Eiffla w Paryżu była cudem końca XIX wieku. Zbudowana z 6 tysięcy ton stali i żelaza wznosi się na wysokość 300 metrów. Gdy ją ukończono w 1889 roku, była najwyższą konstrukcją na świecie.


Krzywa Wieża w Pizzie była pierwotnie dzwonnicą. Ta 55- metrowa budowla zaczęła się przechylać, zanim ją ukończono (w latach sześdziesiątych XIV wieku), gdyż grunt był zbyt miękki, by utrzymać ciężar konstrukcji. Dzięki staraniom współczesnych inżynierów wieża przestała się pochylać, ale nikt nie zamierza jej prostować, gdyż wszystkim podoba się właśnia taka!


Wał Hadriana na północy Wielkiej Brytanii to najdłuższy mur wzniesiony przez Rzymian. Miał strzec granicy między rzymską Brytanią, a Szkocją. Armia budowała go przez osiem lat (od 122 do 130 roku). Wał z torfu i kamieni ma 118 kilometrów długości, a od północy dostępu do niego broni rów o szerokości 9 metrów.CN Tower w Toronto (Kanada) to najwyższa wieża świata (553 metry). Jest niemal dwukrotnie wyższa od wieży Eiffla. Szczytowe elementy transportowano helikopterami.

Wielki Mur Chiński jest najdłuższą budowlą na świecie- ciągnie się na długości 6400 kilometrów. Ukończono go w III wieku p.n.e. Miał chronić Chiny przed najazdami z północy. Wcześniejsze umocnienia połączono z nowymi. Podczas budowy zginęło tysiące robotników, dlatego mur nazywa się najdłuższym cmentarzem świata.


Mur berliński to otoczona złą sławą budowla XX wieku. Pospiesznie wzniesiony przez wschodnionemieckich komunistów w 1961 roku miał uniemożliwić ucieczkę obywateli do RFN. Stał się symbolem zimnej wojny. Po upadku komunizmu w 1989 roku

z zapałem go rozebrano.